Boraks Nerelerde Satılır?

02 Eylül 2013 Pazartesi     87888

 Boraks bordan elde edilen en önemli bileşiktir. Doğada saf haliyle de bulunabilen boraks renksiz, saydam kristaller içeren tuza benzeyen yapısı ile işlemlerden geçirilerek bordan da elde edilmektedir. Türkiye’de de üretimine geçilen boraks rafine işlemini Etibank’ın Kırka Bor Türevleri Tesisi’nde görmektedir. Tonlarca işlenmiş boraksın Türkiye’deki dağıtımına bu fabrikada işlem gördükten sonra başlanmaktadır.
    Suda çözünebilen ve reaktif yapısı ile leke çıkaran hijyenik özelliği için bazı çamaşır deterjanlarında etkin temizlik maddesi olarak kullanılır. Boraks temizlikte yaygın olarak kullanılan bir maddedir.      Bunun yanında işlemden geçirilmiş, rafine edilmiş işlenmiş boraks kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.
     Sağlık sektöründe kullanılan boraks sterilize edilmiş boraks maddesidir ve mikropları öldürme amacı ile ilaçlara katılır. Göz damlasında kullanılan boraks etkin maddesi buna örnek verilebilir. Ağız gargarasında kullanılan boraksın kullanım amacı buna benzer şekilde ağız içinde üreyen mikro organizmaları öldürme amacıyla gargarada etkin bileşik maddesi olarak katılmaktadır. Yara tozlarının içine katılan boraks yaranın olduğu yerdeki mikropları öldürmek için yarayı temiz tutmak amacıyla antiseptik olarak kullanılmaktadır. Boraks sağlık alanında antiseptik olarak yararlanılırken bilinçsizce kullanıldığında zehirlenmelere yol açmaktadır. Bu yüzden borik asit dahili olarak kullanılmamaktadır.
    Boraks suda çözünen bir bileşik olduğundan sert sularda sertliği gidermek için kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan boraksın geçtiği rafine işlemleri farklı olmaktadır. Gıda için kullanılan boraksın yetkililerin kontrolü altında ayarlanması gerekmektedir.
     Ülkemizde borax satışı gerçekleştiren belli başlı firmalardan birisi İzmirde bulunan Sabuncuoğlu Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketidir. İletişim bilgilerine www.sabuncuoglu.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Ana Sayfa | Boraks Nedir? | Temizlikte Neden Boraks | Boraks Nasıl Kullanılır | E-Katalog | Videolar | İletişim
Anahtar Kelimeler :